یکی از اخبار مهم چند روز گذشته طراحی و ساخت روشی برای ارسال داده‌ها است که سرعت آن صدها بار از امواج رادیویی قوی‌تر است. روش جدید در یکی از دفاتر اداری آزمایش شده و موفق عمل کرده است. شرکت «ولمنی» “Velmenni” در استونی روش را به کار گرفته و اعلام کرده که مشکلی در استفاده از آن رخ نداده است.

 

bulb

 

تکنولوژی لای‌-فای “Li-fi” سرعتی بالغ بر یک گیگابیت بر ثانیه دارد. این روش جدید برای عمل کردن نیاز به منبع نور دارد که از لامپ‌های استاندارد “LED” تامین می‌شود. با چنین سرعتی می‌توان یک ویدیو اچ‌دی‌ را در عرض چند ثانیه دانلود و تماشا کرد.

شرکت «ولمنی»”Velmenni” از منبع نور یک لامپ برای انتقال داده‌ها در سرعتی معادل یک گیگابیت بر ثانیه استفاده کرده است. اما آزمایش‌های لابراتوری این روش به سرعت ۲۲۴ گیگابیت بر ثانیه دست یافته‌اند.

 

تکنولوژی Li-fi

تکنولوژی Li-fi

 

دیپاک سولانکی، مدیرعامل شرکت سازنده تکنولوژی اعلام کرده است احتمالا کاربران طی سه یا چهار سال آینده از آن بهره خواهند برد. امری که استقبال شرکت‌ها و صنایع بزرگ را به دنبال خواهد داشت.

این روش چندین مزیت و مشکل نیز دارد که کارشناسان در حال تحقیق و بررسی آنها هستند. یکی از مزیت‌های این روش عدم اختلال آن در سیگنال‌های رادیویی است. این در حالی است که تکنولوژی وای-فای وارد سیگنال‌های رادیویی شده و آنها را مختل می‌کند. موضوعی که در هواپیما‌ها مسئله‌ای جدی است. از مزیت‌های دیگر لای‌-فای می‌توان به گستردگی طیف آن اشاره کرد. طیف امواج رادیویی در حال اشباع جهان است اما طیف امواج نوری و مرئی ده هزار بار گسترده‌تر بوده و در آینده‌ای نزدیک اشباع نخواهد شد.

 

 

تکنولوژی Li-fi

تکنولوژی Li-fi

 

لای‌-فای معایبی نیز دارد. استفاده از آن در فضای خارج از محیط و در برابر نور قابل استفاده نیست. همچنین این روش قابلیت گذشتن از دیوار را نداشته و بنابراین امکان استفاده اولیه از آن بسیار محدود است. احتمالا در مراحل اولیه این تکنولوژی مکمل وای‌-فای باشد یا در مکان‌هایی چون بیمارستان‌ها به کار گرفته شود که استفاده از وای-فای سالم نیست.

در گزارشی که بی‌بی‌سی از این تکنولوژی منتشر کرده است آمده که واژه “Li-fi” نخستین بار سال ۲۰۱۱ توسط پروفسور هرالد هاس از دانشگاه ادین‌برگ استفاده شد. او در حال سخنرانی در کنفرانس تد بود و لامپی را نشان می‌داد که منبع پخش یک ویدیو بود. وی در این ویدیو آینده‌ای را توصیف کرد که در آن میلیون‌ها لامپ تبدیل به وایرلس هات‌اسپات خواهند شد.

منبع : BBC