هوبره Houbara Bustard از خانواد Otididae از پرندگان بسیار زیبا و باشکوه کویرهاست. عموما پرنده ای مهاجر است که در جزایر قناری، شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا در بیابان ها و دشت های نیمه بیابانی و خشک زندگی می کند. البته رقابت برای بقا سبب شده است که این پرنده در آسیا خود به صورت گونه های جداگانه به نام(Chlamydotis macqueeni) به شمار آید. هوبره یا آهوبره، یکی از ۲۲ گونه ای است که فقط در نیمکره شرقی یافت می شود. این پرنده به مرغ بمب انداز، معروف است و از لحاظ ترکیب و شکل ظاهری تا حدودی به بوقلمون شباهت دارد. در ایران به صورت بومی و مهاجر دیده می شود. فردوسی در شاهنامه منظوم خود، آن جا که درباره شکار یلان و گردان و سپهسالاران دلیر ایران، سخن به میان می آورد، از شکار آهوبره به وسیله رستم و گیو و گودرز یاد می کند و جملگی این پهلوانان هوبره را به وسیله تیر و کمان صید می کردند.
این پرنده در جنوب و جنوب شرقی بیابان های اطراف بندرعباس و بیابان های لار ساکن شده اند و همچنین در مرکز ایران، در جنوب قزوین و در صحرای ولدآباد و ابراهیم آباد در شرق تاکستان، هم دیده شده اند. این پرنده در مناطق جنوب غرب استان هرمزگان به چرز معروف است و بین ۷۵-۶۵ سانتی متر طول و حدود ۱/۵-۳ کیلو وزن دارد که هم اندازه مرغ می باشد. ولی از لحاظ زنگوله بال، بسیار بزرگ تر و متفاوت با آن است. به طور کلی با پر و بال قهوه ای رنگ، دسته پرهای سیاه و سفید بلند که از دو طرف گردن آویزان است و حالت دامن مانندی به آن می دهد مشخص می شوند و دارای نشان و رنگ و حالتی شبیه پوست پلنگ هستند. همچنین انتهای شاهپرهای بال، سیاه است و دارای دم نسبتا بلندی است. در زمستان سطح پشتی شاه پرهای ثانویه، سفید می شود.
پرواز این پرنده سنگین و آهسته است، و در آغاز ابتدا به تندی راه می رود و بعد پرواز می کند هوبره پرنده ای تماشایی است که در هنگام پرواز، پرهای زیبایش تلولویی از رنگ سفید و قهوه ای دارد. هوبره از گونه هایی است که به علت شکار بی رویه در خطر انقراض قرار دارد و تخریب زیستگاه های آن نیز مزید بر علت می باشد و این پرنده را در زمره پرندگان قابل حمایت قرار داده است. همچنین به سبب علاقه شیوخ عرب به شکار آنها به وسیله شاهین و بالابان، جمعیت آنها کاهش زیادی پیدا کرده است. بنابراین باید برنامه ریزی دقیقی در جهت حفاظت و نگهداری آن شده و از هر گونه شکار و صیدش جلوگیری شود.

گردآورنده: عباس مددی مقدم

MacQueens_Bustard_in_Greater_Rann_of_Kutch,_Gujarat,_India

Drofa-krasotka_2

macqueensbustard01_ss